Svět je               velké               video!


           
  

Stříháme a upravujeme video

23. března 2006 v 11:31 | Fredyx |  Video


Střih a editace videa je krásná práce. Obvykle nastává po návratu z ještě krásnější dovolené. Natočili jsme několik hodin podle nás krásných záběrů, máme je na příslušném médiu, nejčastěji je to mini DV páska, Digital 8 páska, pevná paměť a pod. Již se těšíme, jak tuto nádheru zpracujeme do našeho filmu, který bude konečnou tečkou a trvalým připomenutím hezké a nezapomenutelné dovolené.
Počítačových programů pro střih a úpravu videa je celá řada a laik se v nich ani nevyzná. Tím ochotněji použijeme nejvíce rozšířený program firmy Pinnacle a to Studio 8, nebo Studio 9 či Studio 10 a jejich různé plusové varianty. K některým kamerám bývají tyto programy přibaleny jako bonus, nebo dárek od prodejce. Já osobně jsem začínal u Studia 8 a nyní používám Studio 9 Plus s naposledy vydaných upgrade. Věřte mi, je to program, který má velice univerzální použití, přehledné uživatelské prostředí i pro začátečníky a přitom vám pomůže i s výrobou téměř profesionálního filmu na DVD. Má však i své slabiny a mouchy, které mnohdy dokáží potrápit i zkušené videoamatéry. Obrovskou výhodou těchto programů je jejich kompletní počeštění a velice podrobný návod k použití. Více najdou zájemci o tento produkt na webových stránkách firmy EXAC zde.
Nyní se nebudu zabývat technikou ovládání tohoto programu, ale upřesním pouze nezbytné kroky k spojené s výrobou našeho filmu. V počítačových časopisech se můžeme dočíst, jak pomocí některých programů vyrobíme video zcela jednoduše, pouze na několik kliknutí myší. Kéž by to tak fungovalo! Pochopitelně je to pouze marketingový tah daleko vzdálený realitě. Výroba amatérského videa je hezká, ale náročná práce na čas, znalosti i na fantazii tvůrce. Vytváříme doslova zcela nové téměř umělecké dílo /i když slovo "umělecké" berte s nadsázkou/. Budeme tvořit pastvu pro oči, uši i pro naši představivost - pokud se nám to alespoň trochu podaří. To vše musíme skloubit s alespoň nějakým dějem, aby nás i diváky film zaujal a i s troškou faktografických údajů, aby dílko bylo i poučné.
Vidíte sami, že vytvořit slušný film z dovolené není věcí několika kliknutí myší. Dobrý počítač a operační systém Windows XP, jakož i velká paměť PC /kolem 60 až 120 Gb/ nám práci pouze ulehčí.
Stručně pouze tolik, že obsah všech natočených kazet musíme "přesunout" do paměti PC. K tomu účelu musíme kameru propojit s našim PC, nejčastěji propojením "FireWire" / IEEE1394/ a samotný program Studio 9 přepnout do módu Nahrávání. Obsah všech videokazet se takto uloží do paměti PC a my můžeme začít vytvářet svůj film. Studio 9 si celé video rozseká na jednotlivé klipy přesně tak, jak jsme si je natočili, když jsme tyto klipy pořizovali na dovolené. Toto rozdělení celého videa na klipy nám umožní jejich zkracování, vymazávání, přesouvání a vůbec vše, co patří do pojmu editace filmu.
Je pochopitelné, že nejčastěji budeme klipy zkracovat nebo i vypouštět. Nebudeme přece vyrábět 3 až 4 hodinové video! To bychom unavili sebe a zejména cizí diváky. Maximum považujte 1 hodinové video, ale čím míň, tím líp. Vynechávání klipů je doslova bolestivá práce, protože napoprvé budete přesvědčeni, že tam musíte ponechat všechno a nic nemůžete vynechat. Až si projdete film napodruhé až napopáté, tak zjistíte, že skutečně lze řadu vašich krásných klipů vymazat a ději to neublíží. Děj si asi zvolíte podle toho, jak ubíhala Vaše dovolená a jak jste navštěvovali jednotlivá místa. Není to však pravidlem. Můžete si děj zvolit od méně zajímavých až po nejzajímavější pasáže filmu.
Pokud máme sestříhaný celý náš film a již nic nemůžeme vynechat, nastává další práce a to se zvukem, titulky a komentářem. Tato problematika si zasluhuje samostatné zamyšlení a proto jen krátce. Na dovolené a to hlavně v cizině si vždy pořiďte nějaké zvukové nosiče /nejlépe CD/ s hudbou navštívené země. Nemůžete přece nechat pro celý film pouze originální zvuk tvořený mnohdy hučením větru, různými pazvuky a nezajímavými okolními šumy. Originální zvuk může tvořit třeba 1/3 celého filmu a zbytek bude krásná místní hudba a na více místech i vámi nahraný slovní komentář /mně jej namlouvá manželka, aby to bylo poslouchatelné/. U celé řady objektů lze pod tyto vložit titulky s jejich přesným názvem, letopočty vzniku a pod. Titulky lze oddělit i jednotlivé kapitoly našeho filmu, pokud je chceme vytvořit pro naše DVD. Platí zlaté pravidlo, vytvořený film si ještě v PC přehrajte vícekrát, protože pokaždé zjistíte, že na něm můžete ještě řadu věcí vylepšit, přidat nějaké efekty atd.
A jsme v poslední fázi výroby našeho videa. Již nic na něm nechceme vylepšit, je dle našeho názoru zcela dokonalé a bezchybné /alespoň v našich očích/ a zpracovali jsme i authoring filmu t.j. jeho převedení do příslušného formátu pro DVD. Vytvořili jsme i krásné tlačítkové nebo jiné menu, což vše nám umožňuje program Studio 9, pak následuje jeho konečný výpočet. Zde je nutno říct, že vše, co jsme doposud vytvořili, byla a je pouhá virtuální realita v paměti počítače. Celou naší dosavadní činností jsme mu pouze přikázali, jak a z čeho má náš film vytvořit. Celý film je pouze obrovská řada příkazů pro náš počítač. Při konečném výpočtu filmu tzv.renderování, počítač tyto příkazy použije a vytvoří konečnou podobu filmu v té formě, kterou mu určíme v programu. Můžeme si vytvořit video ve formátech AVI, MPEG, Real video, Windows Media, DVD, ale i v nekomprimované formě DV, kterou si z PC nahrajeme zpět do kamery na pásku a která je co do kvality obrazu i zvuku bezkonkurenční. My však nyní budeme tvořit DVD z dovolené a tak si zvolíme tuto výstupnou formu videa. U jednohodinového videa trvá na běžném PC výpočet filmu kolem 4 až 7 hodin. Po jeho vytvoření si Studio 9 vyžádá vložení prázdného disku a DVD samo vypálí. Můžete však zvolit i vypálení pomocí jiného vypalovacího programu /např.Nero/.
Doporučuji vypálit film na přepisovací DVD /RW/, protože pravděpodobně zjistíte, že hodně věcí ve filmu dopadlo jinak, než jste je nastavili nebo si je představovali. Typicky často se vyskytnou problémy se zvukem, menu DVD, vloženými fotografiemi i s různými přechody. Nevadí. V programu se opět vrátíte k Editaci filmu a pokusíte se vše opravit dle vašich představ. Pak opět nastává renderování a vypálení na DVD RW a další zkouška, jak to dopadlo. Někdy vše dopadne dobře napoprvé a někdy až po několika pokusech a úpravách.
To vše ale pro úroveň našeho videa obětujete a konečně nastává závěrečná fáze - vychutnání výsledného filmu. K tomu je bezpodmínečně nutná účast rodinných příslušníků a dále dobrá černá káva a pohoda při jeho sledování. V duchu se opět vracíte do doby své dovolené a zažíváte ji v klidu domácího prostředí bez stresu a starostí. Je to vaše odměna za veškerou námahu spojenou s vytvořením filmu. Trable i překážky a trápení s tvorbou filmu jsou zapomenuty a vy se můžete těšit na dobu, kdy si budete plánovat a připravovat další dovolenou a začnete tvořit další film.
Na jiném místě těchto webových stránek můžete najít postup, jak si celý váš film z dovolené uložíte do paměti vašeho mobilu a můžete si jej kdykoliv promítnout ve chvílích, kdy nebude nic jiného na práci /při cestování, odpočinku atd./ Věřte, že i tak malý displej vám může poskytnout až nečekaný zážitek.
Mnoho úspěchů a radostí při tvorbě Vašich filmečků přeje autor tohoto článku.
Fredyx
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ysaf ysaf | 23. května 2007 v 19:45 | Reagovat

adgaszzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

2 ysaf ysaf | 23. května 2007 v 19:45 | Reagovat

blby nejhorši na hovno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama