Svět je               velké               video!


           
  

Fotky a video

13. dubna 2006 v 11:53 | Fredyx |  Video

Fotky a video jdou k sobě náramně!
Při zpracování videa z dovolené zjistíme, že bychom potřebovali zaplnit některá prázdná místa filmu hezkými statickými obrázky. Pokud jsme si zhotovili hodně fotografií, nejlépe digitálním foťákem, tak máme po starosti. Projdeme si naše fotky v nějakém softwarovém prohlížeči a vybereme ty nejhezčí. Ať každý vidí, že kromě natáčení videa dovedeme pohotově i fotit. Majitelé lepších videokamer to mají snadné. Hodně typů nových kamer má v sobě zabudovaný i digitální fotoaparát, který si ukládá snímky do paměťové karty v kameře. Už rozlišení 1 megapixelu stačí k vytvoření snímků, které můžeme vkládat do našeho videa. Vyšší rozlišení je pochopitelně výhodou. Pokud by nám obsluha kamery i fotoaparátu dělala problémy, tak foťák, ač neradi, svěříme některému důvěryhodnému rodinnému příslušníku a potichu budeme doufat, že nám nafotí alespoň několik použitelných snímků. Ono je docela fuška zabrat hezké záběry na video a pak rychle přepnout kameru na režim fotografování a nasnímat do kamery i slušné foto. Pokud si však dáme záležet, tak výsledkem bude jak hezké video, tak i krásné fotky!
Avšak ani videofanatici, kteří doposud nevlastní žádný digitál ani žádnou dokonalou kameru, nemusí být zklamáni. Celá řada fotolabů u nás kromě zhotovení papírových fotografií z filmových negativů je schopna za přijatelnou cenu tyto fotografie uložit na CD nosič v digitální formě. Můžete mi věřit, že i tyto fotky se krásně hodí k použití do vašeho videa. Jsou kvalitní (kde jsou časy, když jsme se těšili na krásné analogové fotografie a na chvíle, až si je budeme lepit do alba) a zejména po stránce barevného rozlišení dle mého názoru ještě stále vedou před moderními digitály. Tento svůj názor nikomu nevnucuji! Jsou videoamatéři, kteří ještě dnes vzdychají za analogovým formátem HI 8 a tvrdí, že barvy videa z tohoto formátu se nedají ani srovnat s dnešními DV formáty. Ještě že nastupuje éra tříčipových kamer (3CCD) a kamer s vysokým rozlišením HDTV!
A nyní několik slov, jak pracovat s fotkami ve videu. Základním použitím digifotek je jejich zařazení na konec každého filmu formou slide-show, t.j. navazujícího promítání obrázků podbarvených vhodnou hudbou. Zde můžeme mezi jednotlivé obrázky vkládat různé fantasické přechody, které zde ani tak neruší celkový dojem. Kromě toho každé navštívené město, krajinu, území atd. můžeme oddělit hezkým psaným titulkem, který odněkud přiletí na obrazovku a zase někde odplachtí. Uživatelé programů Pinnacle a to Studio 8, 9 a 10 s výhodou použijí zabudované tzv.Hollywoodské efekty, které lze v programu i editovat. V menu našeho DVD nezapomeneme přidat tlačítko s názvem "FOTOALBUM", aby bylo jasné, že nepůjde pouze o promítání filmu, ale i o prohlížení krásných fotografií (tedy, pokud se nám podařilo takové pořídit). Touto formou si naše fotky uchováme na digitálním nosiči DVD i když je už dávno smažeme z paměti PC.
Fotky můžeme vhodně použít i jako podklad úvodního menu našeho filmu a na zahajovací resp. ukončovací pevné nebo rolovací filmové titulky.
Doufám, že jsem čtenáře těchto řádků dostatečně přesvědčil, že fotky zkrátka do řádného videa patří a že nemusíme litovat práci navíc, spojenou s jejich pořizováním, úpravou a vkládáním do našeho projektu. A to již nemluvím o tom, že jsou počítačové programy, které dovedou s fotografiemi provádět animace t.j. doslova je rozpohybovat na obrazovce tak, jako by šlo o záběry z kamery. Tyto animace však daleko předčí možnosti kamery. Jako příklad lze uvést vložení fotografie do videa formou "obrazu v obraze" (PIP) a vloženou fotku ještě animovat (postupně ji zvětšovat, přesouvat na jiné místo, otáčet a pod.). Pokud si pohrajete s animací fotek, tak mnohdy ani nerozeznáte, že se jedná pouze o nepohyblivé obrázky. Částečné možnosti animace fotek nabízí právě program Studio 9 Plus a Studio 10 Plus od firmy Pinnacle. Chce to pouze odvahu k laborování, hodně času a fantazii tvůrce (která mně bohužel mnohdy schází). Dodal bych ještě jednu potměšilou myšlenku - stránky webu jsou plné krásných fotografií z dovolené. Co tak některé použít při vší úctě k autorským právům jejich tvůrců? Jak takové album fotek z dovolené může taky vypadat? Stačí se podívat s e m.
Přeji vám hodně radostí při sledování vašeho videa obohaceného fotografiemi.
A ještě několik fotografií, které jsem použil do svých filmů:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iva Iva | 21. května 2008 v 23:33 | Reagovat

paráda...díky, teď jsem si ale hezky zacestovala. Jste úžasní a moc vám to přeji:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama