Svět je               velké               video!


           
  

MAĎARSKO 2007 - zájezd BUDAPEŠŤ, BALATON

3. listopadu 2007 v 11:01 |  Cestování světem

Vážení návštěvníci tohoto blogu. Konečně nadešel čas, abych se svámi podělil o dojmy ze zájezdu do Maďarska, kterou jsem absolvoval v době od 4. do 7.července 2007.
Během tohoto zájezdu jsme navštívili téměř všechny významná turisticky důležítá místa v Budapešti a pak jsme se podívali na část oblasti Balatonu, konkrétně do "hlavního města balatonské oblasti" Keszthelyi, okoupali v lázních Hévíz a Šárvár a cestou domů se ještě zastavili v Šoproni. Celá sada fotografií je již obsažena v mé fotogalérii na tomto blogu a do tohoto článku umístním kromě několika obrázků i nějaká ta videa.

1. B U D A P E S T

.
Co říci o dnešní Budapešti?
Je to stále krádné město a plně si zaslouží název "Perla na Dunaji". Její památky i historická místa jsou stále krásná a lákají nás k prohlídce i potěšení oka. Maďaři jsou hrdý národ pyšný na svoji historii a jejich architektonické historické památky ještě k tomu všemu přispívají velkou měrou.
Podívali jsme se na Budínský hrad, kde se můžete dostat pěšky i kolejnicovou lanovkou z náměstí Clark Ádám Tér od nultého kilometrovníku. Na budínském vrchu kromě hradu je i sídlo prezidenta v Šándorově paláci, kde jsme si se zájmem absolvovali slavnostní výměnu stráží v dobových uniformách. V prostorách hradu sídlí i Maďarská národní galerie se spoustou krásných i historicky zejména pro maďarský národ cenných obrazů. Měli jsme to štěstí, že v den naší návštěvy jsme mohli do větší části galerie zdarma. Jen toho času moc nebylo.
Z prostor hradu jsme krátkou procházkou prošli k Matyášovému kostelu a k Rybářským baštám. Mohu vás ubezpečit, že jsou snad ještě krásnější, než bývaly - až na to že za výstup na bašty je nyní púotřeba platit značné vstupné. Zato vstup do krásného historiského kostela je zdrama. Jsou zde umístěny repliky korunovačních klenotů. Vedlejší hotel Hilton jen dokresluje atmosféru tohoto místa. Odtud je možno ulovit krásné fotografie na Parlament i na celý protilehlý břeh Dunaje.
V Budapešti jsme dále navštívili Baziliky sv.Štěpána což je největší církevní stavba v Maďarsku s kopulí vysokou 96 m a pro maďari je zde uložená svatá relikvie - pravice světce svatého Štěpána, prvního uherského krále, podle které byla bazilika pojmenována. Protože sv.štěpán neměl potomky, odkázal uherské království P.Marii a ta se stala patronkou Maďarska až do dnešních dob.
Podívali jsme se na Státní operu na Andrassyho třídě, která patří mezi špičkové stavitelské skvosty Budapešti, prošli jsme se velice rušnou a proslavenou Váciho ulicí se nesčetnými kavárničkami, obchůdky, sochami, lavičkami a vodotrysky. Skutečný odpočinkový ráj nejen pro turisty ale i domorodce. Na konci Váciho ulice u Mostu Svobody stojí budova Centrální tržnice, která je jednou z nejnavštěvovanějších míst a nejoblíbenějších nákupních center Budapešti. Honosná budova tržnice je stará více než 100 let a svému účelu dodnes výborně slouží. Kromě nákupů se zde můžete parádně najíst, napít, občerstvit před dalším putováním po městě.
Ale již dosti psaného slova a myslím si, že nejlépe atmosféru námi navštívených míst dokreslí krátké video, které jsem pořídil z našeho putování. Musím pouze předeslat, že video je umístěno na novém serveru VIMEO, který je v současnosti ve stavu zrodu a tak se mohou vyskytnout nějaké technické problémy menšího rázu. Odměnou za uložení videa na tomto serveru je ale podstatně kvalitnější obraz než z tradičního videoserveru YouTube. Nakonec se můžete sami přesvědčit. A pokud se chcete podívat na profil autora těchto řádku tak na ploše videa klepnite na "Fred". Zde si pak můžete spustit video přímo ze serveru VIMEO a tam si můžete pustit film třeba i na celý monitor v celkem obstojné kvalitě. Při klepnutí na plochu náhledového okna videa se vám film spustí přímo na této stránce a pohybem myší po obraze se vám objeví i lišta s průběhem přehrávání a tlačítko Play, Pause. Ještě malá připomínka: pokud by se vám video zastavovalo tak to znamená, že se nestačí z webu stahovat soubor s videem stejně rychle jak probíhá přehrávání! Odpomoc je snadná - stačí na minutku film zastavit tlačítkem Pause a počkat až se načte dostatek dat v předstihu /je to šedě zbarvená část přehrávací lišty/. Je to velice snadné a zcela jistě to nikomu nebude dělat větší problémy.
Tak tedy, zde je slíbené video z Budapešti:

Zde je odkaz na server VIMEO pokud by zde nefungovalo přehrávání videa.

A menší formát videa z YouTube pro pomalejší připojení:

.

2. PLAVBA PO DUNAJI, CITADELA.

.
Počas naších cest po hlavním městě jsme měli možnost podniknou turistickou okružní plavbu po Dunaji a to z osobního pčístaviště poblíž Alžbětina mostu až na konec Markétina ostrova k Arpádovému mostu a zpět. Při plavbě bylo možno pozorovat celou řadu cenných historických staveb, dunajské mosty, parlament, Markétin ostrov i majestátný Dunaj. Tuto možnost jsme využili a lodí Legenda se se plavili po Dunaji a s úžasem pozorovali pobřeží s typickou budapěšťskou panorámou. Nebudu zde vyjmenovávat všechny budovy /ani je vlastně neznáme/, ale zase bych vám chtěl poskytnout možnost zhlédnout na vlastní oči, co taková plavba turistum nabízí. Nám se celá plavba líbila a zejména když jsme měli možnost sledovat ve sluchátkách zasvěcený výklad průvodce až v 16 světových jazycích a popíjet přitom drinky, které byly jak jinak - zadarmo.
Po lodním výletě jsme se vyšplhali na Gellértův vrch odkud je nádherná panoráma téměř na celou Budapešť. Podívali jsme se na socho Svobody - žena s palmovou ratolestí a dále na symbol rakousko-uherské moci- Citadelu, která bývala pevností a později vězením pro maďarské národovce bojující za samostatnost. Dnes je tam historické muzeum, restaurace, hotel i řada nákupních stánků. V každém případě zůstává Gellértův vrch pro Budapešť symbolem jako pro Paříž Eifelova věž.
Takže pojďte s námi podívat se na Budapešť z výletní lodě LEGENDA i na dnešní podobu Gellértova vrchu a Citadeliv dalším filmu:

Zde je odkaz na server VIMEO kdyby zde nefungovalo přehrávání tohoto videa

A menší formát videa z YouTube pro pomalejší připojení:

.

3. BALATON, KESZTHELYI, HEVÍZ, ŠARVÁR,ŠOPROŇ.

.


Součástí našeho putování po Maďarsku byla návštěva hlavního města Balatonu /jak si to myslí obyvatelé tohoto města/ Keszthelyi. Je to historicky nejstarší město u Balatonu, je zde nádherný barokní zámek rodu Festeticsů, muzeum jezera Balaton a další historicky známá místa. Město samo má velice příjemnou atmosféru k procházkám a z přístavu se lodí dostanete kamkoliv do ostatních balatonským měst na pobřeží. V tomto městě žil a tvořil známý skladatel Ferenc Liszt
Bylo nám zde dobře a ještě lépe bylo v místním vinném muzeu a sklípku hotelu Bakhus.
Po Keszthelyi jsme si zajeli okoupat se do známých termálních léčebních lázní Hévíz. Toto místo má neopakovatelnou atmosféru pro všechny návštěvníky. Myslel jsem si, že mne již nic nemůže překvapit, ale toto místo je skutečně krásné. Chcete se okoupat na místě historické sopky doslova v jejím kráteru? Tak jeďta do Hévízu. Teplá voda celý rok, plavete mezi exotickými lekníny a jen tak mimochodem děláte i něco pro své zdraví. Nebudu se rozepisovat, ale doporučuji návštěvu tohoto místa. Jsou tam i moderní hotely a vůbez rozvinutá infrastruktura pro návštěvníky i místní obyvatele.
Po koupání v Hévízu jsme jeli do města Šárvár, což je svým způsobem moderní konkuretn Hévízu. Jsou zde zcela nově vybudované léčebné koupele s maďarskou vynalézavostí a rafinovaností! Šárvár využívá 2 přírodní zdroje léčivé vody, jeden o teplotě 48 stupňů a druhý o teplotě až 83 stupňů. Oba vyvěrají z hloubky více než 2 km a jsou to pozůstatky bohaté sopečné činnosti na tomto území.
Jako poslední jsme navštívili město Šoproň. Je to půvabné město turisticky hodně navštěvované. Dominantou města je gotická požární věž ve středu města, která slouží jako muzeum a vyhlídková věž. Je zde mnoho historicky významných staveb a kostelů. K historii města se váže i osoba skladatele F.Liszta.
Myslím, že už jsem toho popsal dost a proto vás i zde pozývám ke sledování krátkého videa, které jsem pořídil z našich cest po Balatonu a jmenovaných místech. Ke sledování filmu vám přeji pohodu a dobrý zážitek - zejména těm, kteří tato místa znají z předchozích cest. Zde je slíbené video:

Zde je odkaz na server VIMEO pokud by zde nefungovalo přehrávání videa

A menší formát videa z YouTube pro pomalejší připojení:

Pro zajímavost uložím svá videa i na plochu serveru MySpace, odkud je možno je kliknutím na nížeuvedené odkazy taky promítnout. Tak tedy zde jsou odkazy na videa uložené na serveru MySpace:
FRED - BUDAPEST 2007
Upozornění na server BADONGO /http://badongo.com/
Na tomto serveru lze vytvořit fotoalba z libovolného počtu fotografií a posléze si je promítat na svém blogu kliknutím na příslušný odkaz. Připravil jsem pro vás své první album a to ze všech fotek pořízených na zájezdu do Maďarska v roce 2007. Fotky si můžete kliknutím zvětšit na původní velkost a kvalitu. Nechybí ani miniatury fotek pro rychlejší orientaci. Škoda že jim chybí slideshow - prohlížení by bylo ještě jednodušší. Takže pro vstup do fotoalba můžete kliknout na tento odkaz: FOTOALBUM MAĎARSKO 2007 !
A ještě jedna poznámečka. Pokud máte zájem na jedné jediné stránce vidět odkazy na všechna má videa z Egypta, Sicílie a z Maďarska, kterých je celkem 27 tak si kliknite na t e n t o odkaz. Tam jsou všechna videa pohromadě k vidění na mé profilové stránce serveru YouTube a kromě toho jsou tam i některé skutečnosti o těchto filmech. Tak přeji hezkou zábavu.
Ještě fotečka z Budapešti:
.
.
.
.
.
.
Na shledanou s vámi se těší FREDYX.....

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ahoj Ahoj | E-mail | 14. února 2012 v 17:42 | Reagovat

Super,Děkuji hodně jste mi pomohl s referatem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama