Svět je               velké               video!


           
  

Filmování pod mořskou hladinou

24. března 2008 v 10:07 | FREDYX |  Egypt na webu
Ještě předtím, než vás seznámím s obsahem daného tématu, bych zde rád umístil odkaz na slavný koncert skupiny QUEEN ve Wembley v roce 1985 a zejména mého poněkud vzdálenějšího jmenovce Freddyho Mercuryho, kterého stále obdivuji pro jeho nádherný hlas a přednes. Takže pokud máte chvilku, tak si spusťte následující video:

Krásný koncert? Pro mne osobně je Freddyho zpěv fantastický!
.
.
A nyní k tématu:
Filmování pod vodou je samostatná disciplina, která vyžaduje speciální vybavení i mimořádnou šikovnost. Že však je možné filmovat pod vodou obyčejným digitálním fotoaparátem, to ví asi málokdo.
Mě osobně se poštěstilo objevit několik nádherných videoklipů, nafilmovaných digitálním foťákem CANON Power Shot G 7 a dokonce jsem mohl alespoň na dálku "vyzpovídat" autora těchto videí pana Lubomíra z Vrchlabí, který svá videa zveřejnil na serveru www.stream.cz pod značkou achatek1.
Videoklipy pan Lubomír nafilmoval v říjnu 2007 v egyptském Sharm El Shejku pod hladinou Rudého moře a lze jen konstatovat, že v těchto místech poskytuje podmořský svět skutečně bohatou paletu krásných scenérií.
Nakonec, podívejte se sami a přesvěčte se na vlastní oči:
.
Rudé moře:
.
.

Rudé moře 1.
.
.

Rudé moře 2.
.
Tak co na to říkáte? Není to krása? Osobně jsem byl těmito klipy nadšen, zejména když jsem se dozvěděl, jakým způsobem je pan Lubomír natočil.
Zde je jeho autentický recept na úspěšné videoklipy zpod mořské hladiny:

Video je točené fotoaparátem Canon G7 v rozlišení 640 x 480 při 30ti snímcích za sekundu.
K fotoaparátu používám podvodní pouzdro canon WP-DC11. Jako další vybavení mám brejle, šnorchl a opasek se zátěží /já mám 6kg olova, protože mám nejspíš duté kosti/. Díky zátěži se můžu potopit a vznáším se ve vodě tam, kde právě potřebuju, jako ve stavu beztíže. Fotím a točím video v hloubce max. 5 metrů - pak už to je horší s věrností barev. Většinou však fotím a točím na hladině, nebo se jen lehce potopím, abych rybu točil z boku. Nepoužívám žádné osvětlení ani blesk.
Jednotlivé záběry videa stáhnu do počítače. Potom si otevřu program Windows Movie Maker, který je součástí operačního systému Windows XP. Takže pokud máte XP, program tam máte. V Movie Makeru dám import videa a sestříhám jednotlivé kousky. Postupně takto importuju několik natočených videí, sestříhám, vložím přechody atd. Jde i hudba , ale tu jsem v tomto případě nevkládal. Když mám video sestříhané dle své představy, dám uložit video do počítače...... Pro tento účel jsem vybral uložení ---video ve vysoké kvalitě/malé/ . Je to v rozlišení 320 x 240 při 25 snímcích za sekundu. Takto upravené jsem to odeslal na web. Zkoušel jsem to posílat i na YouTube, ale ta kvalita tam je strašná.
Vloni jsem točil v podstatě svoje první video pod vodou a sám jsem byl překvapený, co ten foťák dokáže. Mám sestříhaných asi 45 videí+ nějaké fotky a vypalené na DVD. Tam jsem použil trošku jiný postup - sestříhané video v Movie Makeru jsem uložil jako video ve vysoké kvalitě/velké/ ..640 x 480 při 25s/s. Následně jsem to otevřel v Nero vision a převedl do DVD formátu a vypálil.
Ploutve nepoužívám, protože bez nich jsem daleko obratnější. Vzhledem k tomu, že často plavu těsně nad korály, ploutve by mi překážely. Pokud jsem v mělčí vodě a na dně je písek, zbytečně bych jej zvířil. Občas lituju, že ploutve nemám, jako například při honění želvy, ale příště už to vychytám. Dám si ploutve za opasek a až uvidím něco, co bude přede mnou utíkat, tak si je nasadím. Potápěčské brýle to je taky problém. Já jsem si koupil loni na jaře v Egyptě za 20 dolarů silikonové a jsou perfektní. Dřív mně do nich pořád zatékalo a teď nic.
Jako nejdůležitější věc při točení videa a focení považuji právě zátěž, kterou mám v opasku. Už mám vyzkoušeno na svou postavu 6kg. Na hladině se udržím bez problému a pokud se potřebuji potopit, jakoby lehce nadskočím dám nohy k sobě a pomalinku klesám po nohách dolů. Pokud se potřebuji zastavit stačí lehounce kopnout nohou a už zůstanu v hloubce, kterou potřebuji a jsem jako ve stavu beztíže. Po celou dobu můžu točit video. Má to taky tu výhodu, že se nemusím namáhat, nespotřebuji tolik kyslíku a proto vydržím déle pod vodou. Rukama pracuji minimálně, abych nepoplašil ryby. Někdy zůstávám na místě, kde jsou ryby delší dobu a ony si zvyknou na moji přítomnost. V některých místech je třeba korál jen 50 cm nad písečným dnem a voda dalších 50 cm. To potom stačí si kleknout do písku a šnorchlem můžu pořád dýchat. Takto je třeba točen bodlok, který mi najížděl na fotoaparát. U některých záběrů se potopím na dno /písečné/, lehnu si a chvilku točím.
Tolik z vyjádření autora výše uvedených tří videoklipů, jak on natáčí své podvodní videoklipy digitálním foťákem. A mohu dosvědčit, že tyto klipy jsou skutečně výborné kvality, protože jsem si je následně mohl přehrát na televizní obrazovce z DVD zaslaného mne autorem a dokonce jsem si je promítal i přes dataprojektor Toshiba na velké plátno.
Pro větší názornost je zde pohled na samotný fotoaparát používaný autorem výšeuvedených klipů:
Pro účely filmování pod vodou je nezbytné kvalitní podvodní pouzdro na tento fotoaparát, který si můžeme pořídit přes internet za cenu cca 4.700,-Kč. A jak toto pouzdro vypadá? Podívejte se na něj:
Vážení přátelé. Doufám, že jsem vás přesvědčil, že filmování pod vodou je možné i amatérskými prostředky a obyčejným - i když tedy kvalitnějším digitálním fotoaparátem. Nezbývá mi nic jiného, než to sám při nějaké příležitosti vyzkoušet.
A proč bychom neměli filmovat pod vodou přímo naší filmovou kamerou?
Tuto otázku jsem rovněž panu Lubomírovi položil a zde je jeho vyjádření:
Mám kameru Panasonic NVGS 140. Je to tříčipová kamera rozlišení 2,1Mpx. Zkoušel jsem s ní točit v r. 2006. Mám na ni takové igelitové pouzdro. Strašně špatně se s tím točilo. Přes klasický hledáček jsem pořád nic neviděl a když jsem si vyklopil displej - /musel být přimáčknutý na tělo kamery protože v pouzdře na kolmé natočení displeje není místo/ točil jsem jakoby do pravého úhlu a nemohl jsem kolikrát ani najít rybu. Obraz byl celkem slušný, ale barvy nic moc. Navíc se kamera špatně přizpůsobovala velkým rozdílům světla přitom, jak slunce procházelo přes vlnky a házelo odlesky. Teď jsem spokojenej, protože můžu fotit i točit videa a stačí mě na to otočení ovladače.
Z uvedeného si můžeme odvodit následující poučení. S amatérskými prostředky se jeví vhodnější točit podvodní videoklipy digitálním fotoaparátem, protože použití kamery přináší s sebou značné problémy a pravděpodobně bychom si museli pořídit pro tyto účely speciální upravenou podvodní kameru, aby výsledek byl vyhovující.
Pokud se odhodláte pořídit si v průběhu vaší dovolené nějaké podvodní videoklipy, tak mi zbývá, jen popřát vám všem mnoho úspěchů a mnoho krásných záběrů. A nezapomeňte, že nejkrásnější záběry pořídíte v Rudém moři! Vřele doporučuji!!!
Srdečně vás zdraví a úspěchy při natáčení videa přeje Fredyx.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilari Ilari | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 22:59 | Reagovat

Souhlas

2 Mijo Mijo | E-mail | Web | 6. března 2012 v 14:14 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama