Svět je               velké               video!


           
  

Západní část Balatonu - MAĎARSKO 2008

17. srpna 2008 v 12:29 | Fredyx |  Cestování světem
Dovolte mi, abych se s vámi podělil o zkušenosti a příjemné zážitky z 3-denní cesty do termálních lázní v západní části Balatonu.
Tuto cestu jsme si plánovali několik měsíců, s cílem obohatit prázdninové dny o víkendový výlet k našim jižním sousedům. Od známých jsem dostal dobrý tip na ubytování v kempu Panorama, poblíž města Keszthely a Hévíz. Bez problémů jsem si prostřednictvím internetu zajistil ubytování v potřebném termínu v menším apartmá pro 2 osoby.
Cesta autem z Moravy až na místo ubytování proběhla bez komplikací a v pohodě. Zejména jsme ocenili průjezd slovenskou částí dálnice D2, na kterou jsme najeli v obci Kúty. Jet po této dálnici je skutečně nesrovnatelné s jízdou po dálnici D1 do Prahy. Jede se jako v bavlnce, povrch hladký a přes zcela nový bratislavský dálniční tunel Sitina jsme dojeli až na bývalý hraniční přechod Rajka. Opatrně jsme se vyhnuli nájezdu na maďarskou dálnici M1, abychom nemuseli kvůli několika kilometrům platit maďarský dálniční poplatek. Cestou první třídy jsme dojeli do Mosonmagyaróváru a tam odbočili na směr Csorna a dále směrem k Balatonu. Cesty i značení byly výborné a nezabloudili jsme ani bez GPS.
První odpočinková zastávka na cestě k Balatonu byl obnovený hrad Sümeg, kde se zrovna připravovaly víkendové hradní slavnosti a hry. Autem jsme dojeli na nedaleké parkoviště u hotelu Kapitán. Na hrad se lze dostat pěšky /nenáročná trasa/ nebo hradními taxíky. Vstupné nám umožnilo vstup do hradu i na veškeré hradní hry a slavnosti. Zájemci o návštěvu těchto míst si mohou kliknout na oficiální webové stránky města Sümeg z d e .
Pohled na hrad Sümeg
Bašty hradu, pod nimi je město Sümeg
Prostory hradního nádvoří připravené k hradním slavnostem
Podhradí, kde se připravují hradní hry.
Po návštěvě města Sümeg jsme pokračovali směrem k městu Keszthely a bez větších problémů našli i náš kemp Panorama v dědince Cserszegtomaj. Oficiální stránky tohoto kempu jsou tady.
Recepce
Skromné apártmány pro 2 osoby. Příslušenství - předzahrádka s posezením je z druhé strany apartmánu.
Tento kemp je dostupný autem z hlavní silnice vedoucí do města Keszthely. K ubytování lze využít nejen apartmány, ale i vlastní stany a přívěsy. Vybavení kempu je na slušné úrovni, ale jeho hlavní devízou je překrásná poloha na úbočí pahorkatiny u města Keszthely, odkud je vidět daleko do okolní krajiny i na městečko Hévíz, kde jsou známé termální lázně - cíl naší cesty. Autem se do kempu dostanete pohodlně odbočkou z hlavní silnice směřující do Keszthely a jak se zdá, tento kemp nebývá přeplněný, takže každý zde může mít svoje soukromí. Správcová kempu je příjemná paní Erzsi, se kterou je domluva ohledně ubytování radostí. Součástí kempu je i menší bazén otevřený pro návštěvníky kempu po celý den.
Další den patřil koupání v termálních lázních Hévíz, které jsou od Panoráma kempu vzdáleny jen asi 3 km. Pokud bych měl toto místo charakterizovat, tak je to vlastně gejzír, jehož přírodní kráterové jezero nabízí celoročně ke koupání mírně radioaktivní léčivou vodu o teplotě 38 stupňů . Podobná jezera lze nalézt již jen na Islandu. Léčivé je i bahnno na dně jezera. Pohled na jezero je úchvatný, protože na jeho hladině často vykvétá na stovky fialových i červených indických lotosů. Pro návštěvu tohoto jezera doporučuji vzít nafukovací kruh nebo lehátko, protože hloubka vody v celém jezeře je kolem 2 metrů, takže se nelze postavit na dno a proto lze nafukovací kola půjčit přímo na koupališti za poplatek 1000 Ft, což je dle současného kurzu asi 100,-Kč. Za zapůjčení musíte zaplatit dále i vratnou kauci dalších 1000 Ft. Celodenní vstupné do těchto lázní vás bude stát 2900 Ft na osobu a v této ceně je i možnost úschovy věcí v menší elektronicky ovládané skřínce. Případné další procedury jako masáže a pod. se platí zvlášť. Součástí lázní je i menší restaurace s docela širokým výběrem různých jídel. Pro motoristy je poblíž vedlejšího vchodu do lázní /západní vchod/, podél potoka plného leknínů, umístěno velké placené parkoviště, kde si za 200 Ft/hod. můžete své vozidlo odstavit a asi za 2 minuty chůze jste již u vchodu.
Oficiální webové stránky termálních lázní Hévíz si můžete prohlédnou z d e .
Pohled na hlavní vchod do termálních lázní Hévíz
Pohled na termální lázně od bočního vchodu
Lekníny na hladině termálního jezera Hévíz
Leknínový potok odvádějící vodu z termálního jezera Hévíz
Koupání v teplých vodách Hévízu je radost i potěšení
Příjemné chvíle můžete strávit i procházkou po samotném městečku Hévíz s řadou moderních hotelů i uliček plných stánků i bufetů a restaurací. K převážné klientele zde patří Němci a Rakušané. Našich turistů je zde poskrovnu.
Odpoledne jsme si po výdatném koupání v Hévízu zajeli do "hlavního města Balatonu" - do Keszthely. Je to nejstarší město v okolí Balatonu a každoročně se zde koná mnoho kulturních akcí a festivalů. Za návštěvu stojí hlavně zámek rodu Festeticsů a městský gotický kostel. Pro motoristy mám důležité upozornění: do města se z hlavní silnice č. 71 dostanete poměrně snadno, ale počítejte s tím, že doslova celé město je poseté parkovacími automaty a v centru i v jeho vzdálenějším okolí jen stěží najdete místo, kde se za parkování neplatí obligátní poplatek 360 Ft/hod. My jsme neplacené místo našli až poblíž Balatonu asi po půl hodině bloudění uličkami města.
Součástí města je přístav pro rekreační a osobní lodě, rozsáhlá městská placená pláž, jakož i velký park s množstvím květin a zeleně na břehu Balatonu. Jen stěží můžete minout celou řadu bufetů, restaurací a stánků nabízejících rozmanitá jídla, pochoutky, zmrzliny, langoše, palačinky atd. Návštěva těchto míst zpravidla dobře vyvětrá rodinnou peněženku. Např. jeden malý kopeček zmrzliny je za 120 Ft., pivo, kafé za 350 Ft, pizza od 900 Ft, pivo a limonáda od 300 Ft. Zkrátka správný turistický kurz v plné letní sezóně.
Na procházce po městě Keszthely - hrabě a hraběnka Festeticsovi
Jezero Balaton je rovněž často nazýváno maďarské moře. K našemu překvapení je voda i na této severní straně jezera dosti mělká a klidně si můžete šlapat i 100 metrů od břehu, sahá vám sotva po pás. Na tak mělkou vodu jsme bývali zvyklí spíše na jižním břehu /Balatonboglár/ a dokazuje to, že hladina vody v jezeře se neúprosně snižuje. Jinak délka balatonského jezera, které patří k největším ve střední Evropě je kolem 78 km, největší šířka 12 km a průměrná hloubka kolem 3 m, největší hloubka asi 12 m. Z přístavu v Keszthely jsou organizovány různé lodní výlety k poznávání této části Balatonu. Každé odpoledne až do 20 hodin si odtud můžete vyjet na hodinovou plavbu historickou lodí Csobáncz.
Přístav v Keszthely - výletní loď Csobáncz
Městská pláž v Keszthely
Umělá ostrovní pláž v Keszthely
Poslední den našeho třídenního výletu do Maďarska jsme se rozloučili se sympatickou správcovou Panoráma kempu a vraceli se stejnou cestou k domovu. Po cestě jsme se zastavili v termálním koupališti Sárvár. Oficiální webové stránky města jsou k nahlédnutí z d e . Název tohoto koupaliště v maďarštině je Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő. Termální pramen zde vyvěrá z hloubky asi 1300 metrů a voda má 48 stupňu. Touto vodou jsou napájeny 2 krásné polokryté bazény v hlavní budově a dalších 5 bazénů kolem je zásobováno obyčejnou vodou. Hlavní atrakcí je obří skluzavka a umělý vodní protiproud v kruhovém bazénu. V rozsáhlém areálu koupaliště je celá řada stylových bufetů, restaurací a stánků s jídlem, nápoji a občerstvením. Pro motoristy dobrá zpráva - obrovské asfaltové parkoviště je pro návštěvníky koupaliště zcela zdarma.
Zde jsme se po zaplacení celodenního vstupného v částce 1900 Ft za osobu vyřádili v teplé i studené vodě, zahnali hlad i žízeň a odpoledne se vydali na zpáteční cestu k domovu.
Termální koupele Sárvár
Termální koupele Sárvár
Koupele Sárvár - v pozadí obrovská skluzavka
Koupele Sárvár v plné sezoně
Koupele Sárvár -jedna z atrakcí - kruhový bazén s protiproudem
Závěrem mého článku bych chtěl všem zájemcům vzkázat, že pokud si chtějí zorganizovat hezký prodloužený víkend, nebo i celou dovolenou nedaleko od našich hranic, tak ať uvažují i o návštěvě západní části Balatonu. Jízda autem trvá z Moravy asi 3 hodiny a z Čech to bude o něco více. Dříve jsme byli častými návštěvníky tohoto malého moře, protože jsme k opravdovému moři mohli jen ve velmi omezené míře a jen na výjezdní doložky. Maďarští hostitelé se snaží vybudovat pro návštěvníky příjemné prostředí se službami na hodně vysoké úrovni a jak je vidět, tak se jim to docela daří. Proč nevyužít této nabídky?
Na tomto místě mi dovolte zmínit se o výborném českém cestovatelském serveru ORBION, který je zdrojem mnoha a mnoha informací z destinací v celém turisty navštěvovaném světě. Můžete zde najít skutečně velké množství informací, recenzí, fotek i zajímavostí a diskusí našich cestovatelů. Pokud vás zajímá co tento server uvádí o Maďarsku, nebo přímo o Balatonu, tak si kliknite s e m .
Myslím si osobně, že v plné míře platí heslo tohoto serveru - "ORBION dovolené šampion". Proto nezapomeňte a až si budete plánovat příští dovolenou, zalistujte v nabídce tohoto serveru. Zcela jistě zde naleznete hodně dobrých rad a informací, které vám při plánování pomohou.
Všechny cestovatele a videoamatéry zdraví Fredyx.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Minivakan Minivakan | E-mail | 25. června 2010 v 9:47 | Reagovat

Pěkný inspirativní článek. Pro případné doplění informací doporučuji mapu této oblasti http://cs.tixik.com/hrad-simeg-2354755.htm , na které jsou i další zajímavosti. Včetně věcí které nejsou v článku uvedené.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama